Lekcje Żywej Historii

Zamek w Tykocinie zaprasza młodzież szkół podstawowych i średnich do odwiedzenia największej twierdzy Rzeczypospolitej 

Zapraszamy młodzież szkół podstawowych i średnich do odwiedzin Zamku w Tykocinie na niezapomniane Lekcje Żywej Historii. Wstęp na zamek obejmuje zwiedzanie prowadzone przez wykwalifikowanego przewodnika oraz aktywne zajęcia z animatorami. Celem tak skonstruowanego spotkania jest przybliżenie uczestnikom ważnych zdarzeń historycznych i zapoznanie ich z różnorodnością kulturową Podlasia. Sposób przekazu dostosowany jest do wieku uczestników i podstawy programowej. Wyobraźnię uczniów pobudzają kostiumy i repliki przedmiotów historycznych. Zwiedzanie oraz zajęcia trwają 2 x 45 min i odbywają się w ok. 20 – osobowych podgrupach. Wizytę na zamku kończy regionalny poczęstunek. Ze względów ekonomicznych i organizacyjnych wskazany jest przyjazd w grupach jednolitych wiekowo, 35 – 45 osobowych.

OFERTA:

  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: Półksiężyc i gwiazda - spotkanie z Tatarami - 760 zł/grupa
  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: Ogniem i mieczem - wojna po staropolsku - 760 zł/grupa
  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: Królewski dwór - spotkanie z królową Barbarą - 760 zł/grupa
  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: Historia na wesoło - podlaska wielokulturowość - 760 zł/grupa
  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: Dziecięca Atlantyda - dziecko w kulturze żydowskiej - 760 zł/grupa
  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: W dworskiej kuchni – nauka gotowania z Szefem Kuchni - 1050 zł/grupa
  • Zwiedzanie zamku z przewodnikiem, bez zajęć dodatkowych [45 min] - 9 zł/osoba

Zwiedzanie miasta Tykocina z przewodnikiem [60 min] - 150 zł/grupa
Uwaga: Bezpłatny wstęp opiekunów - 1 os. na 15 uczestników
Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną na adres mailowy: biuro@zamekwtykocinie.pl
Kontakt telefoniczny: 85 718 73 72 lub 726 520 777

Poniżej szerzej przedstawiamy każde z proponowanych Lekcji Żywej Historii:

Półksiężyc i gwiazda - spotkanie z Tatarami [45 min]
Młodzież spotyka się z parą Tatarów, którzy prezentują tatarskie stroje oraz uzbrojenie. Pokażą też, jak wielkie były wpływy wschodu na polską kulturę i sztukę wojenną. Takie spotkanie nie może obejść się bez pojedynku na szable czy strzelania z łuku refleksyjnego - to wszystko w rękach uczestników! Zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych. 

Ogniem i mieczem - wojna po staropolsku [45 min]
Przenosimy się w burzliwe czasy Potopu Szwedzkiego – losy słynnego Kmicica związane są z historią tykocińskiego zamku. Uczestnicy poznają życie codzienne żołnierzy i oficerów - załogi twierdzy tykocińskiej pomiędzy XVI a XVIII wiekiem. Nauczymy się sztuki władania szablą i stoczymy kilka pojedynków. Wszystko to ilustrowane artefaktami i wiernymi replikami sprzętu z epoki. Zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych. 

Królewski dwór - spotkanie z królową Barbarą [45 min]
Audiencja u królowej to nie lada gratka! Tym bardziej niezwykłe, szczególnie gdy podczas wizyty władczyni osobiście nauczy swoich gości tradycyjnych gier i tańców dworskich. Panowie i szlachetne Damy, zapraszamy do zabawy! Zajęcia skierowane są do uczniów szkoły podstawowej.

Historia na wesoło – dzieci a podlaska wielokulturowość [45 min]
Jak wyglądało życie codzienne dzieci przed wiekami? Na pewno nie brakowało w nim zabawy, która w każdej narodowości – polskiej, tatarskiej, czy żydowskiej - odznaczała się niepowtarzalnym charakterem. Zapraszamy dzieci do doświadczenia bogactwa kulturowego Podlasia! Zajęcia skierowane są do uczniów szkoły podstawowej.

Dziecięca Atlantyda - dziecko w kulturze żydowskiej [45 min]
Jak najlepiej poznawać swoich rówieśników? Oczywiście poprzez dobrą zabawę! Zapraszamy do dziecięcego świata gier, zagadek i tańca, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z radosnymi zwyczajami kultury żydowskiej.

W dworskiej kuchni – nauka gotowania z szefem zamkowej Kuchni [45 min]
Bogactwo kultur, z którego słynie Podlasie to również mieszanka kuchni i smaków. Młodych amatorów gotowania zapraszamy na zajęcia, podczas których nauczymy podstaw kulinarnego fachu pod okiem Szefa Kuchni Zamku w Tykocinie. W programie zajęć: wspólna nauka przygotowania specjałów, zakończona rozdaniem dyplomów oraz konsumpcją sporządzonych dań. Zajęcia prowadzone są od września do kwietnia i skierowane są do uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej.