Lekcje Żywej Historii

Zamek w Tykocinie zaprasza młodzież szkół podstawowych i średnich do odwiedzenia największej twierdzy Rzeczypospolitej 

Zapraszamy młodzież szkół podstawowych i średnich do odwiedzin Zamku w Tykocinie na niezapomniane Lekcje Żywej Historii. Wstęp na zamek obejmuje zwiedzanie prowadzone przez wykwalifikowanego przewodnika oraz aktywne zajęcia z animatorami. Celem tak skonstruowanego spotkania jest przybliżenie uczestnikom ważnych zdarzeń historycznych i zapoznanie ich z różnorodnością kulturową Podlasia. Wyobraźnię uczniów pobudzają kostiumy i repliki przedmiotów historycznych. Sposób przekazu dostosowany jest do wieku uczestników i podstawy programowej.  Zwiedzanie i zajęcia trwają łącznie 90 minut i odbywają się w ok. 25-osobowych podgrupach. Wizytę zakończy regionalny poczęstunek. Ze względów organizacyjnych wskazany jest przyjazd w grupach jednolitych wiekowo, około 45-osobowych. Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną minimum 2 tygodnie przed planowanym przyjazdem.

OFERTA:

  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: Półksiężyc i gwiazda - spotkanie z Tatarami [90 min] - 760 zł/grupa
  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: Królewski dwór - zabawy dworskie w XVI wieku [90 min] - 760 zł/grupa
  • Wstęp na zamek – zwiedzanie i zajęcia: Historia na wesoło - podlaska wielokulturowość [90 min] - 760 zł/grupa
  • Zwiedzanie zamku z przewodnikiem, bez zajęć dodatkowych [45 min] - 10 zł/osoba

Uwaga: Bezpłatny wstęp opiekunów - 1 os. na 15 uczestników
Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną na adres mailowy: [email protected]
Kontakt telefoniczny: 85 718 73 72 lub 513 434 296

Poniżej szerzej przedstawiamy każde z proponowanych Lekcji Żywej Historii:

Półksiężyc i gwiazda - spotkanie z Tatarami [45 min]
Młodzież spotyka się z parą Tatarów, którzy prezentują tatarskie stroje oraz uzbrojenie. Pokażą też, jak wielkie były wpływy wschodu na polską kulturę i sztukę wojenną. Takie spotkanie nie może obejść się bez pojedynku na szable czy strzelania z łuku refleksyjnego - to wszystko w rękach uczestników! Zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych. 

Królewski dwór - zabawy dworskie w XVI wieku [45 min]
Audiencja u króla to nie lada gratka! Tym bardziej niezwykłe, szczególnie gdy podczas wizyty władca osobiście nauczy swoich gości tradycyjnych gier i tańców dworskich. Panowie i szlachetne Damy, zapraszamy do zabawy! Zajęcia skierowane są do uczniów klas II-IV szkoły podstawowej.

Historia na wesoło – podlaska wielokulturowość [45 min]
Jak wyglądało życie codzienne dzieci przed wiekami? Na pewno nie brakowało w nim zabawy, która w każdej narodowości – polskiej, tatarskiej, czy żydowskiej - odznaczała się niepowtarzalnym charakterem. Zapraszamy dzieci do doświadczenia bogactwa kulturowego Podlasia! Zajęcia skierowane są do uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej.