Zamek w Tykocinie zaprasza młodzież szkół podstawowych i średnich do odwiedzenia największej twierdzy Rzeczypospolitej
Zapraszamy dzieci i młodzież szkół podstawowych i średnich do wizyty na Zamku w Tykocinie na Lekcje Żywej Historii. Wstęp na zamek obejmuje zwiedzanie prowadzone przez przewodnika oraz aktywne zajęcia z animatorami. Celem tak skonstruowanego spotkania jest przybliżenie uczestnikom ważnych zdarzeń historycznych, historii miejsca i zapoznanie z różnorodnością kulturową Podlasia. Wyobraźnię uczniów pobudzają kostiumy i repliki przedmiotów historycznych. Sposób przekazu dostosowany jest do wieku uczestników i podstawy programowej. Zwiedzanie i zajęcia trwają łącznie 90 minut i odbywają się w mniejszych podgrupach. Ze względów organizacyjnych wskazany jest przyjazd w grupach jednolitych wiekowo.
Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną na adres: [email protected] minimum 2 tygodnie przed planowanym przyjazdem.
OFERTA:
- Wstęp na zamek - zwiedzanie i wybrane zajęcia [90 min] – 37 zł/osoba (minimalna liczba uczestników - 30 osób)
- Zwiedzanie zamku z przewodnikiem, bez zajęć dodatkowych [45 min] - 18 zł/osoba
Poniżej przedstawiamy proponowane Lekcje Żywej Historii:
Półksiężyc i gwiazda - spotkanie z Tatarami
Młodzież spotyka się z parą Tatarów, którzy prezentują tatarskie stroje oraz uzbrojenie. Pokażą też, jak wielkie były wpływy wschodu na polską kulturę i sztukę wojenną. Takie spotkanie nie może obejść się bez pojedynku na szable czy strzelania z łuku refleksyjnego - to wszystko w rękach uczestników! Zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych.
Ogniem i mieczem - wojna po staropolsku
Przeniesiemy się w burzliwe czasy hetmana Janusza Radziwiłła, którego losy splecione są z zamkiem w Tykocinie. Uczestnicy poznają zasady obowiązujące na polu walki i tajniki życia dawnych żołnierzy. Zajęcia przeznaczone dla klas IV-VIII szkoły podstawowej.
Zabawy i tańce dworskie w dawnej Polsce
Zamek przez sto lat był królewską rezydencją. Jednak życie na dworze to nie tylko polityka i ważne sprawy państwowe. W trakcie spotkania uczniowie poznają tradycyjne gry i tańce dworskie. Zajęcia przeznaczone są dla klas I-IV szkoły podstawowej.


