Atrakcje okolicy

Tykocin

Mała Synagoga – Dom Talmudyczny

W sąsiedztwie Wielkiej Synagogi znajduje się Mała, dawniej pełniła funkcję szkoły religijnej. Powstała w końcu XVIII w., niestety została zniszczona w czasie II wojny światowej. Odbudowany budynek prezentuje wystawy przedstawiające zagadnienia z historii regionu.

Wielka Synagoga i dzielnica zwana Kaczorowem

Dawniej zachodnia część miasta zamieszkana była przez ludność pochodzenia żydowskiego. W jej centrum znajdowała się synagoga. Obecna powstała w 1642 roku i nie była pierwszym domem modlitwy w mieście. Wewnątrz można podziwiać bimę, Aron ha-kodesz oraz polichromie z tekstami modlitw.

Rynek

Jest wyjątkowym zabytkiem urbanistycznym miasta. Istnieje od momentu powstania Tykocina, jednak obecny wygląd zyskał w XVIII w. Jego trapezowy kształt i barokowy styl zachęcają do chwilowego przystanku. Środek placu zdobi dwumetrowy pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. Pochodzący z 1763 roku monument jest jednym z najstarszych pomników osoby świeckiej w Polsce. Rynek otacza zabytkowa drewniana zabudowa, Alumnat oraz górujący nad pozostałymi kościół pw. Trójcy Świętej.

Barokowy kościół pw. Trójcy Świętej

Świątynia wybudowana z inicjatywy hetmana Jana Klemensa Branickiego miała ramionami otaczać reprezentacyjną część miasta. Powstała w latach 1740-1750. Kościół przeszedł gruntowną renowację i konserwację. Wnętrze zdobią polichromie, XVIII-wieczne barokowe organy, a także portrety ślubne fundatora i jego ostatniej małżonki Izabeli z Poniatowskich, siostry ostatniego polskiego króla.

Dom Plac Czarnieckiego 10

Zabytek budownictwa drewnianego, został wzniesiony w 1885 roku przez murarza Maksymiliana Kizlinga i jego małżonkę Konstancję z Korzyńskich. Sposób usytuowania i konstrukcja domu są o jednak wiele starsze, wywodzą się z czasów przebudowy centrum Tykocina przez Jana Klemensa Branickiego w połowie XVIII wieku, kiedy to zwartą szczytową zabudowę wokół rynku zastąpiły kalenicowo ustawione domostwa typu dworkowego. Dom wraz z ekspozycją jest pod opieką Fundacji Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast

Alumnat

Znany z trylogii Jacka Bromskiego budynek jest najstarszym murowanym budynkiem Tykocina. Przez lata pełnił różne funkcje, a najważniejsza - pierwotna to schronienie weteranów wojennych. Fundatorem był starosta tykociński Krzysztof Wiesiołowski.

Zespół Klasztorny Bernardynów

Kolejna obok katolickiego kościoła, pomnika Stefana Czarnieckiego i reprezentacyjnego centrum, inicjatywa budowlana hetmana Branickiego. Kompleks klasztorny ma charakter barokowy. Zabudowania na posesji klasztoru zachowały swój pierwotny wygląd. Jeśli dopisze szczęście warto zatrzymać się w kaplicy pw. św. Elżbiety i zobaczyć gotycki krucyfiks.

Cmentarz żydowski

Jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce. Znajduje się kilkaset metrów od synagogi, przy drodze prowadzącej do Pentowa i Kiermus. Nekropolia istnieje od momentu powstania gminy żydowskiej w Tykocinie w 1522 roku. Dawniej otoczony był murem, niestety hitlerowcy dokonali ogromnych zniszczeń – mur został rozebrany, a mogiły zdewastowane. W pobliskim lesie w Łopuchowie znajduje się masowa mogiła Żydów z Tykocina, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców w sierpniu 1941 r.

Okolice

Pentowo

Dla miłośników przyrody idealnym miejscem jest, oddalony o 3 km, dwór w Pentowie. Od prawie 20 lat cieszy się mianem europejskiej wsi bocianiej. To jedyne takie miejsce w kraju. Około 30 gniazd można podglądać z ziemi i dwóch wież widokowych. Zanim dotrzecie do Pentowa, uważnie obserwujcie tykocińskie dachy, bo gniazda bociana białego można dostrzec na wielu z nich.

Wizna

Znana jest z bitwy 1939 roku pomiędzy żołnierzami kpt. Raginisa a oddziałem niemieckim. Z Góry Strękowej, gdzie znajdował się punkt obserwacyjno-bojowy i miała miejsce bitwa roztacza się piękny widok na dolinę Narwii. Wizna pozytywnie zaskoczy też fanów murali, poprzez które można poznawać jej historię.

Cmentarz żydowski w Knyszynie

Za miastem można odkryć pozostałości starej nekropolii żydowskiej. Na kirkucie grzebani byli żydowscy mieszkańcy Knyszyna od połowy XVIII wieku. Cmentarz ciekawe położenie zawdzięcza groblom sadzawek, które są jedyną pozostałością po założeniu dworskim króla Zygmunta Augusta

Supraśl

Kolejne “must visit” w województwie. Miasto było plenerem m.in. serii “U Pana Boga” czy “Blondynki”. Czas w Supraślu wypełni poznanie historii miasta, wizyta w Monasterze oraz Muzeum Ikon, jednym z niewielu w Polsce. Udany dzień można zakończyć spacerem malowniczymi bulwarami.

Choroszcz

Zmierzając w kierunku Białegostoku warto wstąpić do Choroszczy. Dawniej jeden z ważniejszych ośrodków fabrykanckich na tych terenach, a jeszcze wcześniej letnia siedziba Jana Klemensa Branickiego, dokładnie tego samego, którego kojarzymy z działalności w Tykocinie i Białymstoku. W dawnym Pałacu mieści się muzeum.

Białystok

Spokój, gościnność i czystość - to cechy, które wymieniają turyści. Ale stolica województwa to też wydarzenia kulturalne, murale, kilka szlaków turystycznych, instytucje muzealne i wiele atrakcji z Pałacem Branickich i perłą modernizmu, czyli Kościołem pw. św. Rocha na czele. Białystok na pewno mile zaskoczy!

Parki Narodowe

Narwiański Park Narodowy

Park znajduje się na obszarze Niziny Północnopodlaskiej w Dolinie Górnej Narwi. Narew na obszarze parku ma charakter rzeki anastomozującej, tworząc mozaikowy układ rozlewisk, siedlisk lądowych i bagiennych – nadaje jej to unikatowy charakter. Największą atrakcją parku jest kładka edukacyjna, łącząca wsie Waniewo i Śliwno. Mogą korzystać z niej piesi jak i rowerzyści, a część trasy pokonuje się na platformach pontonowych.

Biebrzański Park Narodowy

Największy Park w Polsce. Obejmuje dolinę Biebrzy począwszy od ujścia Niedźwiedzicy do Biebrzy, a skończywszy na ujściu Biebrzy do Narwi. Przez Park biegnie \"Carska Droga\" malowniczy trakt łączący byłe carskie twierdze: Łomża, Osowiec i Grodno. W większej części przebiega groblą wśród niedostępnych bagien oraz przez wydmy. Odcinek ten znany jest ze spotkań z łosiami.

miejsce przyjazne rowerzystom as seen on westwing
Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm